İnsan Kaynakları

İçerik Arama

İşe Alım Süreci

Şirketimiz özgeçmiş havuzu tutmadığı gibi ferdi başvuruları da değerlendirmeye almamaktadır.

İşe alım sürecimiz, bir pozisyon açığı söz konusu olduğunda www.turkishtechnic.com adresi üzerinden ilan verilmesi ile başlar. İlanın kapsamı Yönetim Kurulu yetkisinde olup şirketimize yapılan bir iş başvurusunun değerlendirilebilmesi için açık ilanımıza başvurma zorunluluğu vardır.

İlanımız www.turkishtechnic.com’da yayımlandıktan sonra, son başvuru tarihine kadar yapılan başvurular ilanda belirtilen niteliklere göre değerlendirilip ilk eleme gerçekleştirilir. Sonraki süreçte ilk elemeyi geçen adaylara, pozisyona yönelik olarak özel hazırlanan İngilizce ve Genel Yetenek sınavları uygulanır. İngilizce ve Genel Yetenek sınavlarından sonra pozisyona göre gerek görülürse adaylara Kişilik Envanteri uygulanır. Bu süreçleri başarıyla geçen adaylar, işe alım sürecinin son aşaması olan ve birim yetkilileri ile İnsan Kaynakları uzmanlarından oluşan panel mülakata davet edilirler.

Mülakatlar sonucunda uygun bulunan adaylar, Yönetim Kurulu kararı alınmasının ardından sağlık kontrolünden geçirilir ve kendilerine iş teklifinde bulunulur.

Gümrüklü özel bölgede faaliyet gösteren Şirketimizde işe alım süreci yaklaşık 2-4 ay arası sürebilmekte, ancak bu süre günün koşullarına göre değişebilmektedir.

Şirketimize gösterdiğiniz ilgi için teşekkür eder, gelecekte oluşabilecek açık pozisyonlara yönelik ilanlarımız için www.thyteknik.com insan kaynakları sayfasının takip edilmesini rica ederiz.

İlanlarımıza sadece Türk vatandaşları başvurabilir. Açık pozisyon olmadığı sürece yapılan başvurular değerlendirmeye alınmaz.

Not: Başvurularınız www.secretcv.com adresine yönlendirilmekte olup açık ilanımıza yaptığınız başvuru ile ilgili gelişmeler için bu adresteki hesabınızı kontrol etmeniz gerekmektedir.

Saygılarımızla,

TURKISH  TECHNIC A.Ş.
İnsan Kaynakları Müdürlüğü