Medya İlişkileri

İçerik Arama

Airbus Defence and Space ve Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. A400M nakliye uçaklarının bakımında işbirliğine gidiyor

Airbus Defence and Space ve Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. A400M nakliye uçaklarının bakımında işbirliğine gidiyor.

Airbus Defence and Space ve Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. IDEF 2015 Savunma Sanayi Fuarı’nda Airbus A400M yeni nesil nakliye uçağının bakım desteği tedariki için anlaşma imzaladı.
Anlaşma koşulları uyarınca Airbus Defence and Space, Türk Hava Yolları Teknik A.Ş.’nin ağır bakım kabiliyetlerini geliştirerek Türk Hava Kuvvetleri envanterinde yer alan A400M uçaklarına uzun dönemde destek sağlamasına yardımcı olacak.

Bu yeni anlaşma A400M’in Türkiye’de hizmete girmesinden bir yılı aşkın bir sürede gerçekleşiyor. İlk A400M Türk Hava Kuvvetleri filosuna Nisan 2014’te ikinci uçak ise aynı yılın Aralık ayında girmişti. Uçaklar, yüzde 80’in üzerinde faaliyet oranı ile Türk Hava Kuvvetleri’nde 400 saatten fazla uçuş gerçekleştirdi.

Airbus Defence and Space Lojistik Destek ve Servis Başkanı Philippe Galland, “A400M’lerin Türkiye’deki hizmetlerinden büyük memnuniyet duyuyoruz ve bu anlaşmanın uzun seneler sürecek sağlam destek hizmetine önemli bir katkı sağlayacağı düşüncesindeyiz” dedi.

Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Karaman, “Airbus’ın tüm birimleri ile kusursuz bir işbirliğimiz var ve Türk Hava Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını karşılayacak A400M uçakları bakım kabiliyetlerimizi daha da geliştirmek için sabırsızlanıyoruz” dedi.


A400M hakkında:
Tamamen yeni askeri nakliye uçağı A400M 21. Yüz Yılın hava kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile tasarlanmıştır. Üstün teknolojileri sayesinde daha yüksekten, daha hızlı ve daha uzağa uçabilmektedir aynı zamanda manevra kabiliyetlerini muhafaza ederek düşük hızlarda, kısa, yumuşak ya da sert uçuş pistlerine inebilme yeteneklerine de sahiptir. Hem taktik hem de lojistik görevlerde kullanılabilmektedir. Gerek askeri gerekse de insani yardım alanlarına ulaştırılması gereken çok büyük malzemeleri taşıyabilmek için özel tasarlanan kargo bölümü sayesinde bu malzemeleri hızla tam ihtiyaç duyulan noktaya ulaştırabilmektedir. Emniyetli, güvenilebilir ve beka kabiliyetine sahip olarak tasarlanan çok amaçlı A400M, daha az ile daha çok yapabilme yeteneği sayesinde kullanıcılarına daha küçük filo tutma avantajı sağlamakta ve harcamalarını azaltmaktadır. A400M bugüne kadar tasarlanan en düşük maliyetli ve çok yönlü nakliye uçağıdır ve kabiliyetleri eşsizdir.   


Airbus Defence and Space hakkında:
Airbus Group’un alt birimi olan Airbus Defence and Space, Cassidian, Astrium ve Airbus Military’nin birleşmesi ile oluşturulmuştur. Bu yeni birim Avrupa’nın bir numaralı savunma ve uzay kuruluşu olmasının yanı sıra dünyanın ikinci büyük uzay şirketidir ve dünyanın en büyük on savunma kuruluşu arasına yer almaktadır. 38 bin kişiye istihdam sağlayan şirket yılda yaklaşık olarak 13 milyar Avro gelir sağlamaktadır.

Türk Hava Yolları Teknik A.Ş Hakkında:
İstanbul’da konumlanmış bulunan Türk Hava Yolları Teknik A.Ş., bulunduğu bölgede öncü bir Uçak Bakım ve Onarım Merkezi’dir. EASA, JAA, FAA ve SHGM tarafından bakım hizmeti verme onayına sahip olan Türk Hava Yolları Teknik A.Ş., uçak büyük bakımından Motor, APU ve İniş Takımlarına kadar çok sayıda komponent atölyeleri ile bakım-onarım hizmetleri vermektedir. Bölgesinde, bakım-onarım hizmetlerinin bir arada verildiği en büyük kuruluş olan, 13000’den fazla Boeing ve Airbus uçak komponentine sertifikalı hizmet veren Türk Hava Yolları Teknik A.Ş., müşterilerine Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı Yerleşkesinde bulunan tesislerinde A’dan Z’ye bakım hizmetleri sağlamaktadır.   Türk Hava Yolları Teknik A.Ş., İstanbul’da geniş ve dar gövdeli uçaklar için 5 büyük hangarı, 1 VIP ve hafif uçaklar hangarı; Ankara’da 1 dar gövdeli uçak hangarı ile iş ortaklarına, hava yollarına ve finans kuruluşlarına müşteri odaklı bakım hizmeti vermektedir.  Türkiye’nin ilk sivil havacılık kuruluşu olan Türk Hava Yolları’nın 82 yıllık deneyimi ve 4.500’den fazla nitelikli çalışanıyla Türk Hava Yolları Teknik A.Ş., müşterilerine entegre bir bakım ve onarım merkezi olmanın avantajlarını sunmaktadır.

Türk Hava Yolları Hakkında:
1933 Yılında 5 uçaktan oluşan mütevazı bir filo ile kurulan Star İttifakı üyesi Türk Hava Yolları, bugün 274  (yolcu ve kargo) uçaklık filosu ile 225 uluslararası, 43 yurtiçi olmak üzere dünyada 268 noktaya uçan, 4 yıldızlı havayolu şirketi. 2014 yılı Skytrax değerlendirmesine göre Türk Hava Yolları, art arda olmak üzere 4. kez “Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi”, 6. kez “Güney Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi” seçildi. 2010 yılında dünyanın “En İyi Ekonomi İkram Servisi”, 2013 yılında ise  “En İyi Business Class İkram Servisi” ödüllerini elde eden Türk Hava Yolları, bu yıl da Skytrax değerlendirmesinde dünyanın “En İyi Business Class İkram Servisi” ve “En İyi Business Class Özel Yolcu Salonu İkramı” ödüllerine lâyık görüldü. Türk Hava Yolları ile ilgili daha geniş bilgiye www.turkishairlines.com web adresinden ulaşılabilir.

Ayrıntılı bilgi için:
Türk Hava Yolları Teknik A.Ş.
Pazarlama ve Kurumsal İletişim Md.lüğü    teknikhalklailiskiler@thy.com
Türk Hava Yolları A.O. Basın Müşavirliği     press@thy.com

Airbus Defence and Space:    
Maggie Bergsma:        +49 151 461 88 234    maggie.bergsma@airbus.com
Kieran Daly                 +34 689 66 96 61        kieran.daly.external@airbus.com
Özge Sevük                +902122137204           osevuk@prm3.com